powrót:     Witamy!     Wydarzenia

Uczniowie klas 4-6 w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie  (23.10.2012)

      W cieniu czarnoleskiej lipy tworzył najwybitniejszy przedstawiciel polskiego renesansu – Jan Kochanowski. Aby poznać rodzinne gniazdo mistrza Jana, 22 października 2012 roku uczniowie starszych klas wybrali się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

      Zwiedzili ekspozycję, która nosi tytuł „Jan Kochanowski na tle epoki renesansu”. Z bliska przyjrzeli się zgromadzonym tu wydaniom dzieł poety, ciekawym opracowaniom dotyczącym życia i twórczości oraz niektórym pamiątkom, a wśród nich podziwiali dębowy fotel z herbem obity skórą z wytłoczonym wzorem oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin. Po zwiedzeniu wystawy głównej udali się do odnowionej w 2005 roku kaplicy Kochanowskich, gdzie zaprezentowano nowe ekspozycje: „Rzeczpospolita Babińska” i „Mały Wawel”.

      Mieli także możliwość podziwiania parku krajobrazowego w stylu angielskim, który jesienią wygląda szczególnie pięknie, zachwyca niezwykłą paletą barw i grą świateł. W takiej scenerii rozpali ognisko i piekli kiełbaski. To miejsce wywarło na wszystkich duże wrażenie i chętnie do niego wrócą.

                                                                                                                                                               Tekst: Anna Winiarska

                                                                                                                                                            Zdjęcia: Dorota Derlatka, Anna Winiarska

powrót:     Witamy!     Wydarzenia